Shop Online > Springs > Disc > Contact
CBS-750412CS - 0.161 Inch ID 0.559 Inch OD Contact Disc Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Contact disc spring manufactured from Carbon Steel with an inside diameter of 0.161 Inch and an outside diameter of 0.559 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CBS-750412 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.161 in |
| Load at Flat | 1120 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.559 in |
| Outside Height | 0.071 in |
| SKU | CBS-750412CS |
| Screw Size | 5 |
| T | 0.039 in |
| Type | Wide |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CBS-750412 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 4.09 mm |
| Load at Flat | 507.94 kg |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 14.2 mm |
| Outside Height | 1.8 mm |
| SKU | CBS-750412CS |
| Screw Size | 5 |
| T | 0.99 mm |
| Type | Wide |