Contact disc spring manufactured from Carbon Steel with an inside diameter of 0.323 Inch and an outside diameter of 0.877 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.313 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | C75-08-22 |
| Finish | Plain |
| Inside Diameter | 0.323 in |
| Load at Flat | 1610 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.877 in |
| Outside Height | 0.095 in |
| SKU | C75-08-22 |
| Screw Size | 10 |
| T | 0.055 in |
| Type | Wide |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.31 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | C75-08-22 |
| Finish | Plain |
| Inside Diameter | 8.2 mm |
| Load at Flat | 730.16 kg |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 22.28 mm |
| Outside Height | 2.41 mm |
| SKU | C75-08-22 |
| Screw Size | 10 |
| T | 1.4 mm |
| Type | Wide |