|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.859 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | B7-63 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 2.5 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.859 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.3 lbs/in |
| SKU | B7-63CS |
| Sugg Max Deflection | 2.8 in |
| Sugg Max Load | 17 lbf |
| Wire Diameter | 0.077 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | B7-63 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 63.5 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 21.82 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.93 N/mm |
| SKU | B7-63CS |
| Sugg Max Deflection | 71.12 mm |
| Sugg Max Load | 75.62 N |
| Wire Diameter | 1.96 mm |