|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.312 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | B3-20 |
| Ends | Double Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 2.5 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.312 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 6.4 lbs/in |
| SKU | B3-20CS |
| Sugg Max Deflection | 1.3 in |
| Sugg Max Load | 11 lbf |
| Wire Diameter | 0.045 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | B3-20 |
| Ends | Double Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 63.5 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 7.92 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.12 N/mm |
| SKU | B3-20CS |
| Sugg Max Deflection | 33.02 mm |
| Sugg Max Load | 48.93 N |
| Wire Diameter | 1.14 mm |