| SKU | B18-127CS |
| Solid Length | 0.13 in |
| Suggested Max Deflection | 0.22 in |
| Suggested Max Load | 1.5 lbf |
| Total Coils | 6 |
| Wire Diameter | 0.018 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | B18-127 |
| Ends | Open |
| Finish | None |
| Free Length | 8.64 mm |
| Inside Diameter | 3.45 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 4.37 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.21 N/mm |
| SKU | B18-127CS |
| Solid Length | 3.3 mm |
| Suggested Max Deflection | 5.59 mm |
| Suggested Max Load | 6.67 N |
| Total Coils | 6 |
| Wire Diameter | 0.46 mm |
The B18-127 design is manufactured with a free length of 0.34", with an outer diameter of 0.172", an inner diameter of 0.136", and a total of 6 coils, expertly designed to deliver consistent compression characteristics including a rate of 6.9 lbs/in.