3.2188 Inch Steel Hex bolts manufactured with 1/4-24 UNF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | AN5-31 |
| Drive Type | None |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 0.172 in |
| Head Type | Hex |
|
Length
(Overall) |
3 7/32 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
2 11/16 in |
|
Length
(Thread) |
0.531 in |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 0.204 in |
| Options | Drilled shank |
| Product Category | AN3-AN7 AN Bolts |
| SKU | AN5-31 |
| Tensile Strength | 125000 psi |
| Thread Size | 1/4-24 UNF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | AN5-31 |
| Drive Type | None |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 4.37 mm |
| Head Type | Hex |
|
Length
(Overall) |
81.76 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
68.26 mm |
|
Length
(Thread) |
13.49 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 5.18 mm |
| Options | Drilled shank |
| Product Category | AN3-AN7 AN Bolts |
| SKU | AN5-31 |
| Tensile Strength | 861875 kPa |
| Thread Size | 1/4-24 UNF 3A |