2.1563 Inch Steel Hex bolts manufactured with 10-32 UNF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | AN3-21A |
| Drive Type | None |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 0.109 in |
| Head Type | Hex |
|
Length
(Overall) |
2 5/32 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
1 3/4 in |
|
Length
(Thread) |
0.406 in |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 0.141 in |
| Product Category | AN3-AN7 AN Bolts |
| SKU | AN3-21A |
| Tensile Strength | 125000 psi |
| Thread Size | 10-32 UNF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | AN3-21A |
| Drive Type | None |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 2.77 mm |
| Head Type | Hex |
|
Length
(Overall) |
54.77 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
44.45 mm |
|
Length
(Thread) |
10.31 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 3.58 mm |
| Product Category | AN3-AN7 AN Bolts |
| SKU | AN3-21A |
| Tensile Strength | 861875 kPa |
| Thread Size | 10-32 UNF 3A |