Shop Online > Springs > Disc > CDS
AI-753831 - 0.382 Inch ID 0.75 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.382 Inch and an outside diameter of 0.75 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.375 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-753831 |
| Finish | Plain |
| H | 0.02 in |
| Inside Diameter | 0.382 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.02 in |
| Maximum Force at 100% Height | 236 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Outside Height | 0.052 in |
| SKU | AI-753831 |
| T | 0.032 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.38 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-753831 |
| Finish | Plain |
| H | 0.51 mm |
| Inside Diameter | 9.7 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.51 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 107.03 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| Outside Height | 1.32 mm |
| SKU | AI-753831 |
| T | 0.81 mm |