Shop Online > Springs > Disc > CDS
AI-341619 - 0.164 Inch ID 0.343 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.164 Inch and an outside diameter of 0.343 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-341619 |
| Finish | Plain |
| H | 0.009 in |
| Inside Diameter | 0.164 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.009 in |
| Maximum Force at 100% Height | 104 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.343 in |
| Outside Height | 0.028 in |
| SKU | AI-341619 |
| T | 0.019 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-341619 |
| Finish | Plain |
| H | 0.23 mm |
| Inside Diameter | 4.17 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.23 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 47.17 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 8.71 mm |
| Outside Height | 0.71 mm |
| SKU | AI-341619 |
| T | 0.48 mm |