Shop Online > Springs > Extension > Regular
80958SCS - 3 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 1 Inch and an initial tension of 0.8 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80958S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.8 lb |
| Length | 3 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.3 lbs/in |
| SKU | 80958SCS |
| Sugg Max Deflection | 5.5 in |
| Sugg Max Load | 7.8 lbf |
| Wire Diameter | 0.0625 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80958S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.36 kg |
| Length | 76.2 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 25.4 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.23 N/mm |
| SKU | 80958SCS |
| Sugg Max Deflection | 139.7 mm |
| Sugg Max Load | 34.69 N |
| Wire Diameter | 1.59 mm |