Shop Online > Springs > Extension > Regular
80706SCS - 3 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.5 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80706S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 3 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.3 lbs/in |
| SKU | 80706SCS |
| Sugg Max Deflection | 2.7 in |
| Sugg Max Load | 9.9 lbf |
| Wire Diameter | 0.055 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80706S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 76.2 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.58 N/mm |
| SKU | 80706SCS |
| Sugg Max Deflection | 68.58 mm |
| Sugg Max Load | 44.04 N |
| Wire Diameter | 1.4 mm |