|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.24 Inch and an initial tension of 2.74 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80360 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 2.74 lb |
| Length | 1.38 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 20 lbs/in |
| SKU | 80360CS |
| Sugg Max Deflection | 0.57 in |
| Sugg Max Load | 13 lbf |
| Wire Diameter | 0.042 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80360 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 1.24 kg |
| Length | 35.05 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 6.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.5 N/mm |
| SKU | 80360CS |
| Sugg Max Deflection | 14.48 mm |
| Sugg Max Load | 57.82 N |
| Wire Diameter | 1.07 mm |