Shop Online > Springs > Extension > Regular
80354SCS - 0.63 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.24 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80354S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 0.63 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 67 lbs/in |
| SKU | 80354SCS |
| Sugg Max Deflection | 0.11 in |
| Sugg Max Load | 9 lbf |
| Wire Diameter | 0.042 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80354S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 16 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 6.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 11.73 N/mm |
| SKU | 80354SCS |
| Sugg Max Deflection | 2.79 mm |
| Sugg Max Load | 40.03 N |
| Wire Diameter | 1.07 mm |