|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.24 Inch and an initial tension of 0.8 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80352 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.8 lb |
| Length | 4.5 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.9 lbs/in |
| SKU | 80352CS |
| Sugg Max Deflection | 2.9 in |
| Sugg Max Load | 9.3 lbf |
| Wire Diameter | 0.037 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80352 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.36 kg |
| Length | 114.3 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 6.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.51 N/mm |
| SKU | 80352CS |
| Sugg Max Deflection | 73.66 mm |
| Sugg Max Load | 41.37 N |
| Wire Diameter | 0.94 mm |