Shop Online > Springs > Extension > Regular
80205SCS - 1.75 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.18 Inch and an initial tension of 0.5 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80205S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.5 lb |
| Length | 1.75 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.18 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 4.8 lbs/in |
| SKU | 80205SCS |
| Sugg Max Deflection | 0.8 in |
| Sugg Max Load | 4.3 lbf |
| Wire Diameter | 0.029 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80205S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.23 kg |
| Length | 44.45 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 4.57 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.84 N/mm |
| SKU | 80205SCS |
| Sugg Max Deflection | 20.32 mm |
| Sugg Max Load | 19.13 N |
| Wire Diameter | 0.74 mm |