Shop Online > Fasteners > Washers & Bushings > Panel-screw Retainer
800008SS - 4-40 Stainless Steel Panel Screw Retainer Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Stainless Steel washer for use in panel-screw retainer applications. This model has a outside diameter of 0.171 Inch, inside diameter of 0.093 Inch, and is meant for use with a 4-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800008SS |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.093 in |
| Material | Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800008 |
| Outside Diameter | 0.171 in |
| SKU | 800008SS |
| Thickness | 0.01 in |
| Thread Size | 4-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800008SS |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 2.36 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800008 |
| Outside Diameter | 4.34 mm |
| SKU | 800008SS |
| Thickness | 0.25 mm |
| Thread Size | 4-40 |