Shop Online > Fasteners > Washers & Bushings > Panel-screw Retainer
800003N - 10-24 Nylon Panel Screw Retainer Washer
Nylon washer for use in panel-screw retainer applications. This model has a outside diameter of 0.312 Inch, inside diameter of 0.167 Inch, and is meant for use with a 10-24 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800003N |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.167 in |
| Material | Nylon |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800003 |
| Outside Diameter | 0.312 in |
| SKU | 800003N |
| Thickness | 0.02 in |
| Thread Size | 10-24 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800003N |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 4.24 mm |
| Material | Nylon |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800003 |
| Outside Diameter | 7.92 mm |
| SKU | 800003N |
| Thickness | 0.51 mm |
| Thread Size | 10-24 |