0.625 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 8-32 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 8-32X.625_FH_MS_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 292 in |
| Head Height | 0.1 in |
| Key Engagement | 0.04 in |
| Length | 0.625 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 8-32X.625_FH_MS_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 8-32 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 8-32X.625_FH_MS_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 7416.8 mm |
| Head Height | 2.54 mm |
| Key Engagement | 1.02 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 8-32X.625_FH_MS_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 8-32 |