0.5 Inch TORX® Flat screws manufactured from Steel with 8-32 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 8-32X.500_FH_TORX_AL_ZC |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Zinc |
| Head Diameter | 0.311 in |
| Head Height | 0.112 in |
| Key Engagement | 0.045 in |
| Length | 0.5 in |
| Material | Steel |
| SKU | 8-32X.500_FH_TORX_AL_ZC |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 8-32 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 8-32X.500_FH_TORX_AL_ZC |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Zinc |
| Head Diameter | 7.9 mm |
| Head Height | 2.84 mm |
| Key Engagement | 1.14 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Material | Steel |
| SKU | 8-32X.500_FH_TORX_AL_ZC |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 8-32 |