|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Compression spring manufactured from 316 Stainless Steel with 8 coils and Closed & Ground ends. This spring features an O.D. of 0.484 Inch, and an I.D. of 0.274 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 1.03 in |
| Inside Diameter | 0.274 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.484 in |
| Rate | 465.156 lbs/in |
| SKU | 69146SCS |
| Solid Length | 0.84 in |
| Suggested Max Deflection | 0.124 in |
| Suggested Max Load | 57.679 lbf |
| Total Coils | 8 |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 26.16 mm |
| Inside Diameter | 6.96 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 12.29 mm |
| Rate | 81.45 N/mm |
| SKU | 69146SCS |
| Solid Length | 21.34 mm |
| Suggested Max Deflection | 3.15 mm |
| Suggested Max Load | 256.56 N |
| Total Coils | 8 |
| Wire Diameter | 2.67 mm |