|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Compression spring manufactured from 316 Stainless Steel with 12 coils and Closed & Ground ends. This spring features an O.D. of 0.453 Inch, and an I.D. of 0.267 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 2.25 in |
| Inside Diameter | 0.267 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.453 in |
| Rate | 200.417 lbs/in |
| SKU | 69051SCS |
| Solid Length | 1.116 in |
| Suggested Max Deflection | 0.216 in |
| Suggested Max Load | 43.29 lbf |
| Total Coils | 12 |
| Wire Diameter | 0.093 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 57.15 mm |
| Inside Diameter | 6.78 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 11.51 mm |
| Rate | 35.09 N/mm |
| SKU | 69051SCS |
| Solid Length | 28.35 mm |
| Suggested Max Deflection | 5.49 mm |
| Suggested Max Load | 192.55 N |
| Total Coils | 12 |
| Wire Diameter | 2.36 mm |