|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Compression spring manufactured from 316 Stainless Steel with 10 coils and Closed & Ground ends. This spring features an O.D. of 0.25 Inch, and an I.D. of 0.148 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.75 in |
| Inside Diameter | 0.148 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Rate | 134.135 lbs/in |
| SKU | 68148SCS |
| Solid Length | 0.51 in |
| Suggested Max Deflection | 0.109 in |
| Suggested Max Load | 14.621 lbf |
| Total Coils | 10 |
| Wire Diameter | 0.051 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 19.05 mm |
| Inside Diameter | 3.76 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 6.35 mm |
| Rate | 23.49 N/mm |
| SKU | 68148SCS |
| Solid Length | 12.95 mm |
| Suggested Max Deflection | 2.77 mm |
| Suggested Max Load | 65.03 N |
| Total Coils | 10 |
| Wire Diameter | 1.3 mm |