|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Compression spring manufactured from 316 Stainless Steel with 11.5 coils and Closed ends. This spring features an O.D. of 0.078 Inch, and an I.D. of 0.044 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.25 in |
| Inside Diameter | 0.044 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.078 in |
| Rate | 48.416 lbs/in |
| SKU | 66022SCS |
| Solid Length | 0.213 in |
| Suggested Max Deflection | 0.037 in |
| Suggested Max Load | 1.791 lbf |
| Total Coils | 11.5 |
| Wire Diameter | 0.017 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 6.35 mm |
| Inside Diameter | 1.12 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.98 mm |
| Rate | 8.48 N/mm |
| SKU | 66022SCS |
| Solid Length | 5.41 mm |
| Suggested Max Deflection | 0.94 mm |
| Suggested Max Load | 7.97 N |
| Total Coils | 11.5 |
| Wire Diameter | 0.43 mm |