|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 1.75 Inch and an initial tension of 16 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 629 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 16 lb |
| Length | 14 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1.75 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.4 lbs/in |
| SKU | 629CS |
| Sugg Max Deflection | 13 in |
| Sugg Max Load | 89 lbf |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 629 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 7.26 kg |
| Length | 355.6 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 44.45 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.95 N/mm |
| SKU | 629CS |
| Sugg Max Deflection | 330.2 mm |
| Sugg Max Load | 395.87 N |
| Wire Diameter | 4.5 mm |