|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 1.25 Inch and an initial tension of 33 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 626 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 33 lb |
| Length | 8 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 32 lbs/in |
| SKU | 626CS |
| Sugg Max Deflection | 3.2 in |
| Sugg Max Load | 134 lbf |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 626 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 14.97 kg |
| Length | 203.2 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 31.75 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.6 N/mm |
| SKU | 626CS |
| Sugg Max Deflection | 81.28 mm |
| Sugg Max Load | 596.03 N |
| Wire Diameter | 4.5 mm |