|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.188 Inch and an initial tension of 0.2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6047 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.2 lb |
| Length | 0.75 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.188 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.4 lbs/in |
| SKU | 6047CS |
| Sugg Max Deflection | 1.3 in |
| Sugg Max Load | 1.9 lbf |
| Wire Diameter | 0.019 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6047 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.09 kg |
| Length | 19.05 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 4.78 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.25 N/mm |
| SKU | 6047CS |
| Sugg Max Deflection | 33.02 mm |
| Sugg Max Load | 8.45 N |
| Wire Diameter | 0.48 mm |