|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 1.125 Inch and an initial tension of 20 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 601 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 20 lb |
| Length | 8.5 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 15 lbs/in |
| SKU | 601CS |
| Sugg Max Deflection | 4.4 in |
| Sugg Max Load | 87 lbf |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 601 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 9.07 kg |
| Length | 215.9 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 28.58 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.63 N/mm |
| SKU | 601CS |
| Sugg Max Deflection | 111.76 mm |
| Sugg Max Load | 386.98 N |
| Wire Diameter | 3.76 mm |