1.25 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 6-32 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 6-32X1.250_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.263 in |
| Head Height | 0.097 in |
| Key Engagement | 0.04 in |
| Length | 1.25 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 6-32X1.250_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 6-32 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 6-32X1.250_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 6.68 mm |
| Head Height | 2.46 mm |
| Key Engagement | 1.02 mm |
| Length | 31.75 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 6-32X1.250_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 6-32 |