0.625 Inch 6-Spline Button screws manufactured from Steel with 6-32 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 0.08 in |
| Display Name | 6-32X.625_BH_AL_SPL |
| Drive Type | 6-Spline |
| End Type | Standard |
| Finish | None |
| Head Diameter | 0.25 in |
| Head Height | 0.063 in |
| Key Engagement | 0.044 in |
| Length | 0.625 in |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 0.262 in |
| Max Slot Width | 0.082 in |
| SKU | 6-32X.625_BH_AL_SPL |
| Screw Head Type | Button |
| Thread Size | 6-32 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 2.03 mm |
| Display Name | 6-32X.625_BH_AL_SPL |
| Drive Type | 6-Spline |
| End Type | Standard |
| Finish | None |
| Head Diameter | 6.35 mm |
| Head Height | 1.6 mm |
| Key Engagement | 1.12 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 6.65 mm |
| Max Slot Width | 2.08 mm |
| SKU | 6-32X.625_BH_AL_SPL |
| Screw Head Type | Button |
| Thread Size | 6-32 |