0.3125 Inch TORX® Cap screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 6-32 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 6-32X.3125_SH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.218 in |
| Head Height | 0.134 in |
| Key Engagement | 0.06 in |
| Length L | 0.3125 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 0.221 in |
| SKU | 6-32X.3125_SH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 6-32 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 6-32X.3125_SH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 5.54 mm |
| Head Height | 3.4 mm |
| Key Engagement | 1.52 mm |
| Length L | 7.94 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Head Diameter | 5.61 mm |
| SKU | 6-32X.3125_SH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Cap |
| Thread Size | 6-32 |