|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.25 Inch and an initial tension of 3 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5849 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 3 lb |
| Length | 2.13 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 9.8 lbs/in |
| SKU | 5849CS |
| Sugg Max Deflection | 0.8 in |
| Sugg Max Load | 10 lbf |
| Wire Diameter | 0.041 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5849 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1.36 kg |
| Length | 54.1 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 6.35 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.72 N/mm |
| SKU | 5849CS |
| Sugg Max Deflection | 20.32 mm |
| Sugg Max Load | 44.48 N |
| Wire Diameter | 1.04 mm |