|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.75 Inch and an initial tension of 11 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5824 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 11 lb |
| Length | 2.41 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 47 lbs/in |
| SKU | 5824CS |
| Sugg Max Deflection | 0.82 in |
| Sugg Max Load | 50 lbf |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5824 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4.99 kg |
| Length | 61.21 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 8.23 N/mm |
| SKU | 5824CS |
| Sugg Max Deflection | 20.83 mm |
| Sugg Max Load | 222.4 N |
| Wire Diameter | 2.67 mm |