|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.328 Inch and an initial tension of 0.6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 575 |
| Ends | Side Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.6 lb |
| Length | 1.69 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.328 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.3 lbs/in |
| SKU | 575CS |
| Sugg Max Deflection | 1.7 in |
| Sugg Max Load | 4.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.034 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 575 |
| Ends | Side Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.27 kg |
| Length | 42.93 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 8.33 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.4 N/mm |
| SKU | 575CS |
| Sugg Max Deflection | 43.18 mm |
| Sugg Max Load | 19.57 N |
| Wire Diameter | 0.86 mm |