|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.578 Inch and an initial tension of 4.6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5659 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4.6 lb |
| Length | 8 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.578 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.1 lbs/in |
| SKU | 5659CS |
| Sugg Max Deflection | 5.4 in |
| Sugg Max Load | 21 lbf |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5659 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2.09 kg |
| Length | 203.2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 14.68 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.54 N/mm |
| SKU | 5659CS |
| Sugg Max Deflection | 137.16 mm |
| Sugg Max Load | 93.41 N |
| Wire Diameter | 1.83 mm |