|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.453 Inch and an initial tension of 0.7 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5631 |
| Ends | Extended Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.7 lb |
| Length | 3.25 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.453 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.6 lbs/in |
| SKU | 5631CS |
| Sugg Max Deflection | 1.8 in |
| Sugg Max Load | 5.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.041 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5631 |
| Ends | Extended Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.32 kg |
| Length | 82.55 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 11.51 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.46 N/mm |
| SKU | 5631CS |
| Sugg Max Deflection | 45.72 mm |
| Sugg Max Load | 24.02 N |
| Wire Diameter | 1.04 mm |