|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.64 Inch and an initial tension of 6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5606 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 6 lb |
| Length | 3.81 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.64 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 10 lbs/in |
| SKU | 5606CS |
| Sugg Max Deflection | 2.2 in |
| Sugg Max Load | 28 lbf |
| Wire Diameter | 0.082 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5606 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2.72 kg |
| Length | 96.77 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 16.26 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.75 N/mm |
| SKU | 5606CS |
| Sugg Max Deflection | 55.88 mm |
| Sugg Max Load | 124.54 N |
| Wire Diameter | 2.08 mm |