|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 1.375 Inch and an initial tension of 41 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5573 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 41 lb |
| Length | 3.56 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 1.375 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 127 lbs/in |
| SKU | 5573CS |
| Sugg Max Deflection | 0.91 in |
| Sugg Max Load | 156 lbf |
| Wire Diameter | 0.192 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5573 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 18.59 kg |
| Length | 90.42 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 34.93 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 22.24 N/mm |
| SKU | 5573CS |
| Sugg Max Deflection | 23.11 mm |
| Sugg Max Load | 693.89 N |
| Wire Diameter | 4.88 mm |