|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.437 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5566 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 3.56 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.437 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.7 lbs/in |
| SKU | 5566CS |
| Sugg Max Deflection | 3 in |
| Sugg Max Load | 9.6 lbf |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5566 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 90.42 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 11.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.47 N/mm |
| SKU | 5566CS |
| Sugg Max Deflection | 76.2 mm |
| Sugg Max Load | 42.7 N |
| Wire Diameter | 1.27 mm |