|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.312 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5466 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 1.88 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.312 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.1 lbs/in |
| SKU | 5466CS |
| Sugg Max Deflection | 1.1 in |
| Sugg Max Load | 6.9 lbf |
| Wire Diameter | 0.039 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5466 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 47.75 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 7.92 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.89 N/mm |
| SKU | 5466CS |
| Sugg Max Deflection | 27.94 mm |
| Sugg Max Load | 30.69 N |
| Wire Diameter | 0.99 mm |