|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.359 Inch and an initial tension of 0.7 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 544 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.7 lb |
| Length | 1.47 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.359 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.1 lbs/in |
| SKU | 544CS |
| Sugg Max Deflection | 1.4 in |
| Sugg Max Load | 5 lbf |
| Wire Diameter | 0.037 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 544 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.32 kg |
| Length | 37.34 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 9.12 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.54 N/mm |
| SKU | 544CS |
| Sugg Max Deflection | 35.56 mm |
| Sugg Max Load | 22.24 N |
| Wire Diameter | 0.94 mm |