|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.125 Inch and an initial tension of 0.06 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5400 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.06 lb |
| Length | 1.56 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.125 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.2 lbs/in |
| SKU | 5400CS |
| Sugg Max Deflection | 3.6 in |
| Sugg Max Load | 0.8 lbf |
| Wire Diameter | 0.012 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5400 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.03 kg |
| Length | 39.62 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 3.18 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.04 N/mm |
| SKU | 5400CS |
| Sugg Max Deflection | 91.44 mm |
| Sugg Max Load | 3.56 N |
| Wire Diameter | 0.3 mm |