|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.437 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5373 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 4.31 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.437 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.5 lbs/in |
| SKU | 5373CS |
| Sugg Max Deflection | 4.7 in |
| Sugg Max Load | 8.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.047 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5373 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 109.47 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 11.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.26 N/mm |
| SKU | 5373CS |
| Sugg Max Deflection | 119.38 mm |
| Sugg Max Load | 37.36 N |
| Wire Diameter | 1.19 mm |