|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.625 Inch and an initial tension of 4.6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5353 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4.6 lb |
| Length | 2 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 18 lbs/in |
| SKU | 5353CS |
| Sugg Max Deflection | 0.97 in |
| Sugg Max Load | 22 lbf |
| Wire Diameter | 0.075 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5353 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2.09 kg |
| Length | 50.8 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 15.88 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.15 N/mm |
| SKU | 5353CS |
| Sugg Max Deflection | 24.64 mm |
| Sugg Max Load | 97.86 N |
| Wire Diameter | 1.91 mm |