|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.625 Inch and an initial tension of 14 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5282 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Gold Iridite |
| Initial Tension | 14 lb |
| Length | 3.5 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 32 lbs/in |
| SKU | 5282CS |
| Sugg Max Deflection | 1.2 in |
| Sugg Max Load | 51 lbf |
| Wire Diameter | 0.099 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5282 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Gold Iridite |
| Initial Tension | 6.35 kg |
| Length | 88.9 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 15.88 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.6 N/mm |
| SKU | 5282CS |
| Sugg Max Deflection | 30.48 mm |
| Sugg Max Load | 226.85 N |
| Wire Diameter | 2.51 mm |