|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.234 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5172 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 2.25 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.234 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.3 lbs/in |
| SKU | 5172CS |
| Sugg Max Deflection | 1.3 in |
| Sugg Max Load | 5.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.032 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5172 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 57.15 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 5.94 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.58 N/mm |
| SKU | 5172CS |
| Sugg Max Deflection | 33.02 mm |
| Sugg Max Load | 24.02 N |
| Wire Diameter | 0.81 mm |