|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.5 Inch and an initial tension of 4 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5023 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 4 lb |
| Length | 6.63 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.4 lbs/in |
| SKU | 5023CS |
| Sugg Max Deflection | 4.5 in |
| Sugg Max Load | 19 lbf |
| Wire Diameter | 0.065 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5023 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1.81 kg |
| Length | 168.4 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.6 N/mm |
| SKU | 5023CS |
| Sugg Max Deflection | 114.3 mm |
| Sugg Max Load | 84.51 N |
| Wire Diameter | 1.65 mm |