|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 1.062 Inch and an initial tension of 6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5009 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 6 lb |
| Length | 12 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 1.062 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.6 lbs/in |
| SKU | 5009CS |
| Sugg Max Deflection | 12 in |
| Sugg Max Load | 37 lbf |
| Wire Diameter | 0.11 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5009 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2.72 kg |
| Length | 304.8 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 26.97 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.46 N/mm |
| SKU | 5009CS |
| Sugg Max Deflection | 304.8 mm |
| Sugg Max Load | 164.58 N |
| Wire Diameter | 2.79 mm |