|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.718 Inch and an initial tension of 17 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5005 |
| Ends | Extended Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 17 lb |
| Length | 5.75 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.718 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 27 lbs/in |
| SKU | 5005CS |
| Sugg Max Deflection | 1.7 in |
| Sugg Max Load | 62 lbf |
| Wire Diameter | 0.112 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5005 |
| Ends | Extended Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 7.71 kg |
| Length | 146.05 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 18.24 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 4.73 N/mm |
| SKU | 5005CS |
| Sugg Max Deflection | 43.18 mm |
| Sugg Max Load | 275.78 N |
| Wire Diameter | 2.84 mm |