0.5 Inch TORX® Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 5-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 5-40X.500_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.24 in |
| Head Height | 0.09 in |
| Key Engagement | 0.04 in |
| Length | 0.5 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 5-40X.500_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 5-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Display Name | 5-40X.500_FH_TORX_188 |
| Drive Type | TORX® |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 6.1 mm |
| Head Height | 2.29 mm |
| Key Engagement | 1.02 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| SKU | 5-40X.500_FH_TORX_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 5-40 |