0.25 Inch Hex Socket Flat screws manufactured from 18-8 Stainless Steel with 5-40 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 0.0781 in |
| Display Name | 5-40X.250_FH_188 |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.24 in |
| Head Height | 0.09 in |
| Key Engagement | 0.061 in |
| Length | 0.25 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Slot Width | 0.0791 in |
| SKU | 5-40X.250_FH_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 5-40 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Ideal Fasteners |
| Broach | 1.98 mm |
| Display Name | 5-40X.250_FH_188 |
| Drive Type | Hex Socket |
| End Type | Standard |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 6.1 mm |
| Head Height | 2.29 mm |
| Key Engagement | 1.55 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Max Slot Width | 2.01 mm |
| SKU | 5-40X.250_FH_188 |
| Screw Head Type | Flat |
| Thread Size | 5-40 |